Ana SayfaTiyatroBuğra Gülsoy ve Serhat Teoman'ın "Cırcır Böcekleri İtler...

Buğra Gülsoy ve Serhat Teoman’ın “Cırcır Böcekleri İtler ve Biz” heyecanı

Buğra Gülsoy ve Serhat Teoman tarafından kurulan Art 12’nin ilk projesi “Cırcır Böcekleri İtler ve Biz”, 18 Eylül’de prömiyer yapmaya hazırlanıyor.

Buğra Gülsoy ve Serhat Teoman tarafından kurulan Art 12’nin ilk projesi “Cırcır Böcekleri İtler ve Biz”, 18 Eylül’de prömiyer yapmaya hazırlanıyor.

10 yılın ardından yeniden birlikte sahneye çıkacak ve seyirciyi hem kendilerine hem de birbirlerine yabancı iki kardeşi canlandırarak selamlayacak olan Gülsoy ve Teoman, “Zamansız bir oyun” diye tanımladıkları oyunu “Sisteme ve çarklarının içine sıkışan insana dair bir hikâye” sözleriyle özetliyorlar.

Buğra Gülsoy ve Serhat Teoman’ın “Cırcır Böcekleri İtler ve Biz”i Ece Saruhan’a anlattıkları röportajın tamamı Milliyet Sanat’ın Eylül 2023 sayısında.

Buğra Gülsoy ve Serhat Teoman, sanatın birçok alanında yenilikçi yaklaşımlarla projeler üretmek için kurdukları Art 12’nin ilk prodüksiyonu “Cırcır Böcekleri İtler ve Biz”i 18 Eylül’de Zorlu PSM’de seyirciyle buluşturacak.

Sam Shepard’ın “True West” adlı oyununa Mert Öner’in yönetmenliğiyle yepyeni bir bakış açısı getiren oyun, biri kentli ve eğitimli bir senarist, diğeri ormanlara sığınan, özgür ruhlu bir hırsız olan iki kardeşin hikâyesini konu ediniyor.

Hem kendilerine hem de birbirlerine yabancı olan ve yaşadıkları sıkışmışlık hissi hepimizde bulunan iki kardeşin, birbirlerini keşfederek çıktıkları dönüşüm yolculuğunun hikâyesini.

“Üstümüze yapıştırılan ateşten gömleklerimizden kurtulmak gerek”

Oyunun konusundan yola çıkarak “ben” ve “biz” olmak üzerine konuşan ikiliden Serhat Teoman “Nasıl yaşayacağına ve kim olmak istediğine karar vermekle başlar tüm yolculuk,” derken Buğra Gülsoy “Biz olabilmek için önce üstümüze yapıştırılan, bizi birbirimize kışkırtıp kutuplaştıran ateşten gömleklerimizden kurtulmak gerek diye düşünüyorum,” diyor.

“İnsanla ve onu hapsetmeye çalışan sistemin kendisiyle ilgileniyoruz”

Serhat Teoman bu oyunla birlikte olgunluk dönemine merhaba dediklerini ifade ederken “Cırcır Böcekleri İtler ve Biz” için “Zamansız bir oyun bu,” diyen Buğra Gülsoy ise şöyle devam ediyor: “Karakterlerin ait oldukları uyruklarıyla ilgilenmiyoruz.

Herhangi bir kıta veya ülkeyle ilgilenmiyoruz. Kimlik, dil, din, ırkla ilgilenmiyoruz. İnsanla ve onu hapsetmeye çalışan sistemin kendisiyle ilgileniyoruz.”

Ece Saruhan imzalı Buğra Gülsoy ve Serhat Teoman röportajının tamamı Milliyet Sanat’ın Eylül 2023 sayısında.

Benzer içerikler

Editörün önerisi