Ana SayfaBeslenmeDikkat ! Çocuğunuz yemek yemek istemiyor mu ?

Dikkat ! Çocuğunuz yemek yemek istemiyor mu ?

Ailelerin çocuklarıyla ilgili sıklıkla şikayet ettiği konuların başında gelen iştahsızlığa çözüm olabilecek uzman önerilerine mutlaka kulak verin.

Ailelerin çocuklarıyla ilgili sıklıkla şikayet ettiği konuların başında gelen iştahsızlığa çözüm olabilecek uzman önerilerine mutlaka kulak verin.

Çocukların az yemek yemesi ya da çok iştahsız olması ailelerin en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Geçici olan bu durum karşısında ailelerin baskıcı tavırlar sergilemek yerine daha sakin olması gerekiyor.

Çocuğa zorla yemek yedirmeyin

Anneler genellikle her yolu denedikleri halde çocuklarını yedirmede yeterince başarılı olamadıklarını söyler.

Çok az yediği, seçici olduğu, çoğu besini reddettiği, hiç acıkmadığı ya da açım demediği, masada oturmak istemediği, oyunla ya da televizyon karşısında beslendiği, kaşığı görünce ya da yemeği ağzına götürdüğünde öğürdüğü için şikayet eder.

Ailelerin bu durum nedeniyle çocuğa baskı uygulaması ve yemek yemesi için zorlayıcı davranması, çocuğun duygu durumunu olumsuz yönde etkiler.

İştahsız çocukların ebeveynlerine önemli öneriler

1|14 Çocuklar 3-4 saatlik aralıklarla beslenmelidir. Eğer fazla tüketiyorlarsa ara öğünde süt, meyve suyu gibi içecekler kısıtlanmalıdır. Çok su içiyorlarsa sadece susadıklarında su verilmelidir. Yemeklerden 1 saat önce sıvı gıdalar kesilmelidir.

2|14 Çocuk başlangıçta az yiyebilir, 1 saat sonra biberon ya da anne sütü isteyebilir. Bir sonraki yemek vaktine kadar beklemesi sağlanmalıdır. Çocuklar değişen kurallara kolayca adapte olur.

3|14 Çocuklara küçük porsiyonlar sunulmalıdır. İsterse daha fazla verilmelidir. Bu şekilde sosyal bir olaya kendisi de iştirak etmiş ve de zorlanmamış olacaktır.

4|14 Çocuklar ebeveynlerin istediği kadar değil, tokluk hissedinceye kadar yemelidir. Yemek konusunda zorlanmamalı, ancak herkes yemeğini bitirinceye kadar masada kalması sağlanmalıdır. Çocuklar tokluğu hissedecek kadar sofrada kalmadıkları sürece tokluk hissini öğrenemez.

5|14 Yemekler 20-30 dakikadan uzun sürmemelidir. Uzun öğünlerin daha fazla yemeye belirgin bir katkısı yoktur. Olumlu yeme davranışının gelişmesine hizmet etmez, bir sonraki öğüne çocuğun acıkmış gelmesini de engelleyebilir.

6|14 Çocuğun ne kadar çok yediği ya da az yediğine bakılarak ödül vermek veya cezalandırmak önerilmez. Yemek asla bir performans olarak değerlendirilmemelidir. Çocuğun kendini kaşıkla beslemesine olanak vermeli ve bu şekilde kazanımları sözel olarak ödüllendirilmelidir.

7|14 Beslenme sırasında televizyon kapalı olmalı, masada ve etraftaki oyuncaklar ve ilgi çeken şeyler kaldırılmalıdır.

8|14 Çocukların beslenme araçlarını ve besini atması önlenmeli, büyük çocukların yemekle oynamaması sağlanmalıdır.

9|14 Çocuklar konuşmayı çok severler. Eğer ebeveynlerinden uyarı alamazlarsa kendi sohbetlerini ve oyunlarını üretirler. Bu nedenle ne aşırı uyarıcı olmalı, ne de tamamen sessiz kalınmalıdır.

10|14 Öğürme, kusma ve tükürme gibi reaksiyona neden olan besinler verilmemelidir.

11|14 Yeni besinler için çocuğun denemek isteğini zamanı beklemek önemlidir. Çocuğun tabağına yeni besini koyup denemesini söylemek besin reddini artıracaktır. Çocuklar yemeğin denenmesinde kontrolün kendilerinde olmasını isterler.

12|14 Yemek sırasında çatışmadan kaçınmalıdır. Yemekteki çatışma son bulursa bazı çocuklar rahatlar, kaygıları azalır ve hatta yeni besinleri kendileri denemek ister.

13|14 Çocuklar tatlı yiyecekler ve şekerlemelere düşkün olurlar. Her öğünde olmamak kaydı ile diğer besinlerle beraber sunulabilir, hatta yemeğin başında da tüketebilir.

14|14 Ailenin sevdiği yemekler çocukların yemeğe olan merak ve ilgisini artırır.

Bu kategoride yer alan içerikler bilgilendirme amacı ile yayınlanmıştır. INLIFEMAG sitesi her hangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Yayınlanan içerikler doktor tavsiyesi değildir. Herhangi bir rahatsızlığınızda lütfen öncelikle doktorunuza danışınız.

Benzer içerikler

Editörün önerisi