Ana SayfaHamilelikHamilelik döneminde epilasyon yaptırmak sorun yaratır mı ?

Hamilelik döneminde epilasyon yaptırmak sorun yaratır mı ?

Günümüz kadınlarının sorunu istenmeyen tüylerden kurtulmak için artık modern ve kalıcı yöntemler var.

Günümüz kadınlarının sorunu istenmeyen tüylerden kurtulmak için artık modern ve kalıcı yöntemler var.

Bu yöntemlerin gebelik öncesinde ya da gebelik sırasında kullanılması anne adaylarında zaman zaman endişeye neden olsa da bilinçli kullanım hızla artmaktadır.

En gözde yöntem: Lazer Epilasyon

Lazer (Laser) ışık enerjisi kullanan bir tekniktir. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma röntgende kullanılan X-ışınlarından farklıdır ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur.

Işın sadece işlemin yapıldığı alana örneğin sadece yüze etki eder. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değildir.

Benzer şekilde radyo dalgaları ile çalışan epilasyon sistemlerinde de bebek ile ilgili bilinen bir risk söz konusu değildir. İşlem bittiğinde ortada radyasyon da kalmaz. Bu nedenle gebelikte kullanımı ile ilgili bilinen bir risk söz konusu değildir.

Emzirme döneminde elektrolize dikkat !

Epilasyonun bir diğer türü olan elektrolizde ise cilt içine yerleştirilen küçük ve ince bir iğne yardımı ile elektrik akımı verilerek kıl kökü tahrip edilir. 100 yıldan uzun bir zamandır kullanılan bir yöntem, bugüne kadar gebelik üzerinde olumsuz bir etkisi bırakmamıştır.

Bununla beraber meme başı çevresindeki kıllar için gebeliğin son dönemlerinde elektroliz yapılması önerilmemektedir. Bu öneri özellikle emzirmeyi isteyen anne adayları için geçerlidir.

Benzer şekilde son 3 aya girildikten sonra karın üzerindeki tüyler için de elektroliz önerilmez. Bunun nedeni bebeğin zarar göreme riski değil, cildin hassaslaşmasıdır.

Ayrıca son dönemlerde karın üzerinde yapılan işlem bebeğin fazla hareket etmesine neden olabilir.

Hem bebeğin hareketleri hem de işlem sırasında duyulabilecek hafif ağrı anne adayını rahatsız edebilir.

Elektroliz mutlaka uygun hijyen ve sterilite şartlarına sahip yerlerde yapılmalıdır. Aksi taktirde enfeksiyon riski vardır.

Pek çok hamile kadın gebelik hormonlarının da etkisi ile artan bu tüylenmeden rahatsızlık duymaktadır.

Doğum sonrası bu tüylerin büyük kısmı kendiliğinden yok olacağı için epilasyon yöntemlerinin doğum sonrasına ertelenmesi aslında daha uygun bir yaklaşımdır.

Buna karşın lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Benzer içerikler

Editörün önerisi