Ana SayfaDekorasyonYeni trend mekanik perdelerin montajında dikkat edilmesi gereken...

Yeni trend mekanik perdelerin montajında dikkat edilmesi gereken 4 özellik

Gerek temizliği, gerek kullanım kolaylığı gerekse de estetik ve dekoratif görüntüsü ile klasik perdelerden daha çok tercih edilen mekanik perdeler evinize klas ve modern bir hava katar.

Mekanik perdeler son yılların en gözde ürünlerinden birisi olmaya başladı. Gerek temizliği, gerek kullanım kolaylığı gerekse de estetik ve dekoratif görüntüsü ile klasik perdelerden daha çok tercih edilen mekanik perdeler evinize klas ve modern bir hava katar.

Mekanik perde alırken elbette dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle mekanizmanın nasıl çalıştığını ve kullanım şeklinin iyi bilinmesi gerekir. Ayrıca mekanik perde montajının da doğru yapılarak işlevsel olması sağlanabilir.

Mekanik perde kullanımı ve çeşitleri

Mekanik perdelerin bir çok modeli ve çeşidi vardır. Fakat en çok tercih edilenleri stor perdeler, japon perdeler, jaluzi perdeler ve dikey perdeler mekanik perde çeşitleridir.

Mekanik perde seçimlerinde zincirli mekanizmaları seçmeniz gerekir. Çünkü zincir mekanizmalar yaylı mekanizmalara göre çok ergonomik ve fonksiyonel özelliklere sahiptir.

Zincirli mekanizmalarda perdeyi istediğiniz düzeye kadar indirip kaldırabilirsiniz. Yaylı mekanizmalarda ise perde elinizden kurtularak tavanda bir kaç tur atabilir.

Zinciriniz eğer plastikten yapılmışsa sık aralıklı olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü sık aralıklı zincirler bu mekanizmanın sessiz, yumuşak ve hızlı hareket etmesine yardımcı olur.

1|4 Stor perdelerin özellikleri

Stor perde; bir alüminyum boru üzerine kumaşın rulo şeklinde sarılmasıyla ve yaylı ya da zincirli bir mekanizma ile çalışan bir perde türüdür.

Stor perdeler değiştirilmek istenildiğinde mekanizması sabit kalır ve yalnızca kumaşı değiştirilir. Bu yüzden stor perdenin değişimi hem ekonomik hem de zahmetsizdir.

Stor perdeler, tamiri en pratik mekanizmalı perde çeşididir. Motorlu mekanizma kullanılması stor perdeler için idealdir. Butonlu ya da kumandalı çalışma şekli ile kullanımı çok kolaydır.

Stor perdelerde mekanizmanın görünmemesi için beyaz ya da krem ya da metal renkli kutular kullanılır. Daha dekoratif bir obje istenilirse bu kutular kumaş ile de kaplanabilir.

2|4 Japon perdelerin özellikleri

Japon kültüründen esintileri içinde bulunduran perde sistemlerinden olan japon perde, dikey perdeye benzer. Farklı olan tarafı ise bantlarının geniş olmasıdır. Tek ya da çift açılır modelleri vardır.

Üst korniş içinde hareket eden koteksli paneller ve panel sayısı kadar da alt laması vardır. Özellikle geniş ve büyük pencerelerde çok şık durur ve seperatör olarak kullanılabilir. Fransız camlar için bu perde tam anlamıyla biçilmiş kaftandır.

3|4 Jaluzi perdelerin özellikleri

Jaluzi perdeler; şerit formunda olan metal, plastik ya da ahşap levhalardan üretilmiş, içerisinin görünmesini engellerken dışarıyı gösterebilen bir perde türüdür

Son yıllarda bir çok mekanda ve evlerde tül perdeler yerine jaluzi perdeler kullanılmaktadır. Seçenek ve biçim olarak büyük bir çeşitliliğe sahip olan jaluzi perdelerin fiyat avantajı da vardır.

4|4 Dikey perdelerin özellikleri

Jaluzideki şeritler enine ise dikey perdede de şeritler dikine olarak uzanmaktadır. Dikey perdelerin en büyük avantajı eğimli alanlarda da rahatlıkla kullanılabilmesidir.

Sağa, sola ya da yana açılabilen bu perdeler mekana hoş bir hava katar. Dikey perdenin mekanizması ip ve zincirler ile çalıştırılır.

Mekanik perde montajı nasıl yapılır ?

Mekanik perdenin montajı yapılmadan önce bir ön keşif yapılmalıdır. Perdenin takılacağı yerde lambiri, korniş ya da kartonpiyer varsa ona göre ölçü alınmalı ve paylar hesaba katılmalıdır.

Perdeyi takacak olan kişinin, perdenin pervazını ya da cam kolunu kurtaracak bir biçimde önden takılması gerekir.

Ayrıca perdenin takıldığı yerden camın açılmasını engellememesi lazımdır ve cam açıldıktan sonra perdenin kıvrılıp takılmaması gerekir. Bu yüzden dikkatli ölçü alınmalıdır.

Benzer içerikler

Editörün önerisi